Termometr firmy DIGITRON
Firma Digitron już od ponad 40 lat projektuje i produkuje urządzenia pomiarowe oraz monitorujące dla wielu gałęzi przemysłu. Poczynając od prostych termometr ów po mierniki ciśnienia, wilgotności, rejestratory temperatury – wspierając klientów w ich działaniach w zakresie bezpieczeństwa i utrzymania programu HACCP.
Termometr – przyrząd do pomiaru temperatury metodą pośrednią, na podstawie zmiany pod wpływem temperatury właściwości termometrycznej ciała termometrycznego zastosowanego w termometrze. Zakres mierzonych temperatur i zastosowań termometru w znacznym stopniu zależy od ciała termometrycznego i właściwości termometrycznej. Termometr może służyć do pomiaru dowolnej temperatury w określonym zakresie lub wskazywania tylko wybranych wartości temperatury (wskaźniki temperatury)
Podział termometrów ze względu na zasadę działania
-
termometr cieczowy – wykorzystuje zjawisko rozszerzalności cieplnej cieczy (przeważnie rtęci albo alkoholu):
-
termometr rtęciowy – dla temperatur od −38 °C (temp. topnienia rtęci) do +356 °C (temp. wrzenia rtęci);
-
termometr alkoholowy – dla temperatur od −70 do +120 °C; np. termometr pokojowy
-
-
Termometr bimetaliczny – termometr, w którym pomiar temperatury odbywa się za pomocą układu bimetalicznego wewnątrz czujnika termometrycznego. Element bimetaliczny to dwa nierozerwalnie połączone paski różnych metali. Każdy z metali ma inny współczynnik rozszerzalności cieplnej, dzięki czemu element zmienia krzywiznę przy zmianie jego temperatury. Sam system bimetaliczny składa się z paska bimetalicznego zwiniętego śrubowo albo spiralnie, zależnie od rozmiaru czujnika i mierzonej temperatury.
Stosowany jest np. w piekarnikach z przezroczystą szybą. W praktyce termometry te cechują się małą dokładnością.
-
Termometr gazowy (termometr ciśnieniowy gazowy) jest to urządzenie służące do pomiaru temperatury, którego zasada działania oparta jest na wykorzystaniu zjawiska rozszerzalności termicznej gazu. Pomiar temperatury odbywa się za pomocą czujnika, który składa się z kapsuły wypełnionej gazem, kapilary i elementu sprężystego (rurka Bourdona). Zmiana temperatury medium powoduje powstanie wewnętrznego ciśnienia, co jest mierzone przez układ z rurką Bourdona. Zmiany temperatury otoczenia są wyrównywane z wykorzystaniem układu bimetalicznego znajdującego się wewnątrz termometru. Temperaturę wyznacza zależność: , przy V=const, gdzie Twz i pwz to temperatura i ciśnienie wzorca.
-
termometry parowe – wykorzystuje zależność ciśnienia pary nasyconej od temperatury, stosowany w termostatach np. samochodowych,
-
termometry radiacyjny – działa na zasadzie pomiaru promieniowania emitowanego przez ciała (np. pirometr lub kamera termowizyjna)
-
termometry elektryczny – wykorzystuje wpływ temperatury na właściwości elektryczne materiałów wykorzystywanych do budowy czujników.
-
termometry oporowy – wykorzystujący zmianę oporu elektrycznego wraz z temperaturą. Materiały stosowane w tego typu czujnikach:
-
platyna,
-
brąz,
-
półprzewodniki,
-
specjalne stopy; patrz termistor;
-
-
termometry wykorzystujący zmianę różnicy potencjałów na stykach różnych materiałów wraz z temperaturą
-
termoparę (termometr termoelektryczny) – wykorzystuje zjawisko Seebecka
-
termometr półprzewodnikowy.
-
-